Piła wyrosła ze starej rybackiej osady położonej wśród lasów nad rzeką Gwdą. Prawa miejskie otrzymała już prawdopodobnie w XV wieku, zostało to potwierdzone w 1513 r. przez króla Zygmunta Starego. Nie oszczędzały miasta katastrofy i zawieruchy wojenne. W roku 1626 roku miasto doszczętnie spłonęło. Odbudowane, nie oparło się wojskom szwedzkim w czasie Wojny Północnej, a największe zniszczenia przyniosła Wojna Siedmioletnia. Po l rozbiorze Rzeczypospolitej, Piła weszła w skład zaboru pruskiego. W 1755 roku w grodzie nad Gwdą urodził się najwybitniejszy obywatel miasta - Stanisław Staszic. Ten zasłużony przedstawiciel Oświecenia, ksiądz, pisarz, mąż stanu i filozof, zasłynął jako geolog twórca geologicznej mapy Polski.
Po l wojnie światowej Piła pozostała w granicach Rzeszy. W czasie II wojny światowej miasto stało się ważnym ośrodkiem przemysłu zbrojeniowego Niemiec oraz miejscem ewakuacji ludności niemieckiej z bombardowanych przez Aliantów przemysłowych okręgów Rzeszy. Na początku 1945 roku Piła została ogłoszona miastem - twierdzą, wchodząc w skład umocnień Wału Pomorskiego. W wyniku ciężkich walk, Piła legła w gruzach. Była to ostatnia straszliwa klęska w dziejach miasta, które zostało odbudowane, niemal od nowa.
Dziś Piła jest największym miastem w Północnej Wielkopolsce, ważnym ośrodkiem gospodarczym i akademickim subregionu, doskonałym miejscem do inwestowania, życia i relaksu.
To malowniczo położone miasto nad rzeką Gwdą, na pograniczu Pomorza Zachodniego i Wielkopolski. Ponad połowę jego powierzchni stanowią lasy i połacie zieleni wypełniające tereny pomiędzy nowoczesnymi dzielnicami mieszkaniowymi. Urody dodają jeziora, parki i rezerwaty przyrody. Okolice grodu są obszarami nieskażonej przyrody i pięknych krajobrazów, które zachęcają do aktywnego wypoczynku. Znaczna część miasta zakwalifikowana została do obszarów Natura 2000, w tym obszar „Puszcza nad Gwdą” (obszar specjalnej ochrony ptaków) oraz obszaru specjalnej ochrony siedlisk („Ostoja Pilska”).
Dzięki przemyślanym rozwiązaniom urbanistycznym w Pile spójnie połączone są strefy mieszkaniowa, relaksu i przemysłowa.
Piła zmienia się każdego dnia. To, jak wygląda dziś, jest zasługą nie tylko działań władz, ale przede wszystkim pilan, którzy wskazują nam kierunek aktywnie uczestnicząc w konsultacjach, zgłaszając swoje propozycje w budżecie obywatelskim, dbając o najbliższe otoczenie. To m.in. dzięki Ich zaangażowaniu realizujemy wizję Piły – nowoczesnego miasta przyszłości. Miasta, w którym warto inwestować, uczyć się, odpoczywać i mieszkać.
ENGLISH