Kultura

Zacznijmy od Regionalnego Centrum Kultury, które pełni funkcję teatru, kina, sceny koncertowej i tanecznej, czy – generalnie – animatora życia kulturalnego w mieście. To nie tylko największa sala widowiskowa ze stałą sceną w regionie – na widowni, balkonie i w lożach może zasiąść łącznie pięćset osób, a bieżący repertuar dostosowany jest do różnych potrzeb mieszkańców.  To także liczne sekcje i zespoły. Wśród najbardziej znanych są Szafirki, Chór Halka, Teatr Wirtualny Tak!, czy Pilska Orkiestra Rozrywkowa.

Późną wiosną, gdy pogoda pozwala na spotkania w plenerze, RCK swoją działalność przenosi także do Parku Miejskiego, gdzie odbywają się między innymi: Joga w Parku i Parkowe spotkania. Jesienią natomiast organizowany jest Ogólnopolski Festiwal Teatrów Rodzinnych "Teatr - pasja rodzinna", który jest doskonałą okazją by zaprezentować pilskiej publiczności najlepsze polskie spektakle teatralne.

Warto wspomnieć także o innych cyklicznych spotkaniach, które co roku cieszą się ogromnym zainteresowaniem, wśród nich: Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny „Bukowińskie Spotkania”, Piła Festival & Academy, Kryminalna Piła czy Noc muzeów.

Na co dzień miłośnicy kina mogą skorzystać z oferty RCK i wybrać się na Wieczór Dobrego Kina, Kino Przed Hejnałem, Kino Kobiet,  lub skorzystać z kilku sal kinowych multipleksu Helios w galerii Atrium Kasztanowa. W lecie pojawia się także weekendowa oferta kina plenerowego (a nawet samolotowego!).

W ramach Regionalnego Centrum Kultury działa także Klub Seniora Zacisze. Seniorzy gromadzą się w czternastu sekcjach, między innymi: brydżowej, komputerowej, kulinarnej, bilardowej czy turystycznej. W klubie odbywają się także koncerty i inne wydarzenia artystyczne czy rozrywkowe. Z oferty Zacisza korzysta łącznie około pięciuset osób. Na zajęcia nie trzeba wcześniej się zapisywać, a każdy senior znajdzie coś dla siebie przy ulicy Bydgoskiej 68.

Kiedy ostatnio byłeś w muzeum? Dwa z nich – najbardziej związane z historią regionu – znajdziecie przy Browarnej. Muzeum Stanisława Staszica to jedyna w Polsce placówka zajmująca się życiorysem jedynego pilanina, który trafił do szkolnych podręczników historii. Mieści się w domu rodzinnym Stasziców. Zbiór muzeum to prawie tysiąc czterysta eksponatów. Muzeum Staszica jest także miejscem wystaw związanych z Piłą, w jego galerii swoje miejsce znalazły: fotografia, malarstwo, rysunek czy grafika, a latem w muzealnym ogrodzie odbywają się koncerty.

Tuż obok, w budynku dawnego konsulatu polskiego, ulokowało się Muzeum Okręgowe. Wśród jego stałych wystaw znajdziemy dwie poświęcone Pile i regionowi: zarówno odkryciom archeologicznym, jak i bardziej współczesnej historii. Na kolejnej wystawie możemy zobaczyć jak mieszkało się od połowy osiemnastego do początków dwudziestego wieku. W przestrzeni muzeum co roku ma miejsce także kilka wystaw czasowych, warsztaty i spotkania. Muzeum Okręgowemu w Pile podlega także Muzeum Kultury Ludowej w Osieku.

W tym miejscu należy wspomnieć także o Pilskim Muzeum WojskowymJego najbardziej znany i największy eksponat to oczywiście samolot Su-22 nazywany Tygryskiem, z racji oryginalnego godła szóstego pułku lotnictwa myśliwsko-bombowego, jakie nosi na burcie. To także najlepiej zachowany muzealny egzemplarz Su-22 w Polsce. Oprócz samolotu, w zbiorach muzeum znajduje się także ponad czterdzieści egzemplarzy sprzętu ciężkiego, między innymi siedem czołgów. Ponad stuletnią historię lotnictwa w Pile można poznać na poświęconej mu wystawie. Muzeum najłatwiej odwiedzić w czasie organizowanych kilka razy w roku dni otwartych, ale można także umówić się na indywidualne zwiedzanie – najlepiej w grupie zorganizowanej.

W celach kulturalno-historycznych warto zajrzeć także do któregoś z historycznych kościołów – na przykład do tego pod wezwaniem świętego Antoniego, by zobaczyć zawieszony w prezbiterium krzyż. To jeden z największych w Europie drewnianych krucyfiksów. Ma siedem metrów wysokości i jest pokryty płatkami brązu.

W Pile działa także Biuro Wystaw Artystycznych i Usług Plastycznych przy ulicy Okrzei 9. W tej samej lokalizacji o rozwój młodych talentów w Pile dba także Młodzieżowy Dom Kultury "Iskra". Młodzież ma tam do dyspozycji pracowanie plastyczną, taneczną, muzyczną, teatralną, gry w szachy, klub literacki i zajęcia akrobatyki sportowej. 

W swoje progi regularnie zaprasza także galeria "Labirynt" prowadzona przez dział  Animacji Kulturalno-Rekreacyjnej Pilskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko-Własnościowe w Pile.

Co roku w Pile odbywa się także święto tańca. Rytm Ulicy przyciąga do Piły setki tancerzy uprawiających break dance, hip-hop, poping, locking i inne style, za którymi trudno nadążyć.  To jedna z największych takich imprez w Polsce, która od lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem.  Młodsi pilanie, którzy na co dzień uczęszczają na zajęcia tańca również mają szansę zaprezentować się na dużej scenie podczas tzw. "szlifowania diamentów". 

Ciekawą ofertę kulturalną prezentuje także Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna im. Pantaleona Szumana w Pile, która działa zarówno w budynku głównym, jak i osiedlowych filiach. Posiada wiele tysięcy woluminów książek, czasopism oraz audiobooki. Biblioteka organizuje liczne wydarzenia namawiające do aktywnego uczestniczenia w życiu kulturalnym, m.in. Nadnoteckie Dni Literatury, Noc Bibliotek, Dyskusyjny Klub Książki dla Dorosłych „Po słowach”, spotkania dla dzieci i młodzieży pod hasłem "Książka jest O.K!" oraz działania w ramach Ogólnopolskiej Kampanii Społecznej "Cała Polska czyta dzieciom".
 

  • Powiatowa i Miejska Biblioteka PublicznA 
    IM. Pantaleona Szumana

adres: ul. Staromiejska 14
telefon: 67 351 79 05, 67 351 79 05 
strona: www.biblioteka.pila.pl
email: pimbp@biblioteka.pila.pl

 

  • REGIONALNE CENTRUM KULTURY "FABRYKA EMOCJI"

adres: pl. Staszica 1
telefon: 67 210 50 0067 210 50 00, 67 210 50 00
fax: 67 210 50 02
strona: www.rck.pila.pl
email: sekretariat@rck.pila.pl

 

  • Muzeum Okręgowe 
    im. Stanisława Staszica

adres: ul. Browarna 7 
telefon: 67 212 71 3767 212 71 37 
fax: 67 215 35 77 

strona: www.muzeum.pila.pl
email: muzeum@muzeum.pila.pl

  • Muzeum Stanisława Staszica

adres: ul. Browarna 18 
telefon: 67 213 15, 67 213 15 67 
strona: www.muzeumstaszica.pl
email: muzeumstaszica@neostrada.pl

 

  • Centrum Filmowe "HELIOS"

adres: al. Powstańców Wlkp. 99
Galeria Kasztanowa
telefon: 67 349 14 1667 349 14 16
strona: www.heliosnet.pl
email: pila@heliosnet.pl

  • Młodzieżowy Dom Kultury "ISKRA"

adres: ul. Okrzei 9
telefon: 67 349 19 5467 349 19 54
fax: 67 212 69 70
strona: www.mdk.pila.pl
e-mail: biuro@mdk.pila.pl

  • BIURO WYSTAW ARTYSTYCZNYCH
    I USŁUG PLASTYCZNYCH 

adres:  ul. Okrzei 11 
telefon: 67 213 11 8267 213 11 82 
strona: www.bwa.pila.pl
email: bwapila@poczta.onet.pl

  • GALERIA "LABIRYNT"
    DZIAŁ KULTURALNO-REKREACYJNY PSM L-W 

adres: ul. Sikorskiego 33
telefon: 67 351 72 22
strona: http://www.psm.pila.pl/rekreacja.html
email: psm@psm.pila.pl

  •  Pilskie muzeum wojskowe 

adres: ul. Kołobrzeska (lotnisko)
do korespondencji: ul. Chojnicka 1/6

telefon: 601 291 234
strona: https://www.pmw.pila.pl

 
DO GÓRY
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.Ok
Twoja przeglądarka blokuje powiadomienia. Kliknij Bezpieczna (Secure) i kliknij Zezwalaj
Dziękujemy, teraz zawsze będziesz na bieżąco!
Przeglądasz tę stronę w trybie offline.
Przeglądasz tę stronę w trybie online.