Jesteśmy organem prowadzącym dla różnego typu jednostek organizacyjnych. To oznacza, że prowadzimy na terenie miasta 9 publicznych szkół podstawowych, 15 publicznych przedszkoli i oddziały przedszkolne utworzone przy 2 szkołach podstawowych oraz zespół żłobków, w dwóch lokalizacjach na terenie Piły.
Dodatkowo w Pile funkcjonuje 19 niepublicznych punktów przedszkolnych i przedszkoli oraz 3 niepubliczne szkoły podstawowe, które dotujemy.
Do publicznych przedszkoli i oddziałów przedszkolnych uczęszcza aktualnie 2099 dzieci, w publicznych szkołach podstawowych jest 5520 uczniów. Analogicznie, 729 dzieci jest w niepublicznych przedszkolach, a 549 dzieci w szkołach niepublicznych.*
Dodatkowo, na terenie miasta działa 12 szkół ponadpodstawowych oraz Akademia Nauk Stosowanych im. Stanisława Staszica w Pile i Nadnotecki Instytut UAM.
Czy wiesz, że...?
- Publiczne Przedszkole nr 4 w Pile było w początkach swego istnienia przedszkolem wojskowym zorganizowanym przez Ligę Kobiet Oficerskiej Szkoły Samochodowej.
- Publiczne Przedszkole nr 5 im. Niezapominajki to przedszkole utworzone swego czasu pod patronatem Szkoły Milicji. Aktualnie Szkoła Policji nadal sąsiaduje z przedszkolem. Do roku 1973 był to budynek parterowy kształcący dwa oddziały dzieci, potem dobudowano piętro i obecnie w przedszkolu istnieją 4 oddziały.
- Publiczne Przedszkole nr 12 w Pile jest jednym z większych przedszkoli i pierwszym, w którym w 1992 roku utworzono oddziały integracyjne.
- W styczniu 1993 roku Publiczne Przedszkole nr 15 w Pile przystąpiło do pierwszej zbiórki pieniędzy w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy z przeznaczeniem na Fundusz Pomocy Dzieciom z Wadami Serca, zebrano wówczas 927 700 złotych.
- Do Szkoły Podstawowej nr 1 im. Stanisława Staszica w Pile – najwięcej uczniów, czyli 1227 osób, uczęszczało w roku szkolnym 1970/1971. Obecnie jest ich około 480. Najliczniejsza klasa w tejże szkole funkcjonowała od listopada 1956 do marca 1957 roku i liczyła około 180 uczniów. Powstała ona z połączenia wszystkich klas I–IV. Zajęcia tej nietypowej klasy odbywały się w jednej wielkiej sali w Zakładach Naprawczych Taboru Kolejowego przy ul. Warsztatowej, wówczas w szkole trwał remont.
- Szkoła Podstawowa nr 4 im. Mikołaja Kopernika jest pierwszą szkołą w Pile, w której utworzono oddziały sportowe. Pierwsza klasa usportowiona o profilu "piłka siatkowa" powstała w 1974 roku. Szkoła nazywana była jedyną w Pile szkołą sportową, a oddziały sportowe funkcjonują w niej do dziś. Zmienił się jednak profil klas sportowych, na związany z lekkoatletyką i piłkę koszykową.
- W budynku Szkoły Podstawowej nr 5 im. Dzieci Polskich w Pile przy alei Niepodległości przed wojną mieścił się Instytut dla Dzieci Głuchych. Był to jeden z nielicznych gmachów, które ocalały po II wojnie światowej i został przeznaczony na magazyn zbożowy. Kiedy do Piły zaczęli przybywać nowi osadnicy, władze zadecydowały o zaadoptowaniu budynku na potrzeby nowej szkoły.
- Budynek dzisiejszej Szkoły Podstawowej nr 7 im. Adama Mickiewicza w Pile powstał w latach 1902-1904 i jeszcze przed I wojną światową mieścił niemieckie Królewskie Katolickie Seminarium Nauczycielskie. Aktualnie jest jednym z najstarszych budynków szkolnych miasta Piły, ma 117 lat.
- W ocenie społeczności szkolnej Szkoła Podstawowa nr 6 im. Lotników Polskich w Pile to podobno najmilsza szkoła w mieście, ponieważ wszyscy, którzy mają okazję, wracają do niej chętnie. Wśród rodziców występuje największy odsetek absolwentów tejże szkoły. Ich uczniowskie wspomnienia są tak miłe, że tę szkołę wybierają dla swoich dzieci. Kadrę pedagogiczną również zasiliła spora grupa absolwentów, jednemu z nich powierzono funkcję wicedyrektora szkoły.
* Dane pochodzą z raportu SIO na dzień 30 września 2021