Niezmiernie miło nam zaprosić na kolejne, już 12. Spotkanie Staszicowskie. Zapraszamy wszystkich, których fascynuje postać Stanisława Staszica, jego idee i osiągnięcia. Zaproszeni prelegenci to znakomici znawcy tematu.
22 września 2023 r. Hotel Gromada, al. Piastów 15 (nowa sala)
„Perkusyjne bogactwo Samby Batucady - techniki wykonawcze i korzenie swingu brazylijskiego. Radość rytmu czyli kameralna forma zespołu perkusyjnego.”
Program działań z grupą zakłada formę warsztatową na brazylijskich instrumentach perkusyjnych takich jak: agogo, tamborim, chocalho, caixa, repinique, cuica, sudro.
Przedstawienie krótkiej historii samby i kultury muzycznej Brazylii. Zaprezentowanie ciekawych technik wykonawczych.
Zajęcia z samby batucady to otwarta forma warsztatowa skierowana do dzieci, młodzieży i dorosłych polegająca na przybliżeniu instrumentarium i prostych, podstawowych, sambowych zagrywek rytmicznych z karnawałowym swingiem.
Zabawa rytmem samby poszerza świadomość muzyczną, ukazuje możliwość poznawania muzyki bez potrzeby czytania nut. Rozwija pamięć melodyczno-rytmiczną.
Warsztaty samby to idealny czas na poznanie nowych, muzycznych horyzontów. Rozwija indywidualne umiejętności oparte na pracy w zespole. Efekt końcowy to stworzenie mini orkiestry perkusyjnej i krótka prezentacja wypracowanego materiału.
Rafał Krzanowski jest wykładowcą w Akademii Sztuki w Szczecinie w klasie perkusji. Posiada już ponad 20 letnie doświadczenie właśnie w prowadzeniu zajęć warsztatowych związanych z tematem SAMBY BATUCADY . Regularnie prowadzi warsztaty w szkołach muzycznych I i II stopnia. Zapraszany jest przez polskie grupy samby. Rozwija ideę samby i jej folkowo-perkusyjny charakter na muzycznych uczelniach wyższych.
Wraz z prof. Jorge Luis Valcarcel Gregorio tworzy grupę perkusyjną Akademii Sztuki w Szczecinie "PercussionisAS". Związany z międzynarodowym zespołem Bloco X. Założyciel zespołu Sambal i Bloco Pomerania. Rozwija idę muzyki dla niedosłyszących i głuchych w projekcie "Migiem na Majka".
Od roku 2017 z powodzeniem organizuje największe sambowe święto w Szczecinie „Samba Port Festival”. Na codzień, regularnie prowadzi perkusyjny zespół Bloco Pomerania, z którym koncertuje na najważniejszych, perkusyjnych oraz sambowych festiwalach w Polsce i Europie. Jako muzyk i dyrygent wraz z grupą Bloco Pomerania uczestniczy w wielu imprezach artystycznych na terenie całego kraju.
Organizacja warsztatów w Pile: Regionalne Centrum Kultury w Pile, lider zespołu Bloco Pomerania oraz Zespół Samba Planet. https://www.facebook.com/SambaPlanet
Gala boksu PRÓBA CHARAKTERU 2
Grand Prix Polski 1/4 mili | WIELKI FINAŁ
Senioralia 2023 | Kuchnia mobilna
W sobotę ostatni pokaz plenerowy Mobilnej Kuchni Warsztatowej, ponownie widzimy się na pilskiej Wyspie podczas Senioraliów. Tym razem serwowane będą przysmaki z kuchni francuskiej z przepisu Szefa Kuchni Arche Hotel Piła:
zupa cebulowa
Quiche Lorraine
„Organizacja warsztatów edukacyjnych” będącego elementem projektu pn. „Miasto Piła z nową energią!”. Projekt finansowany jest ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021.
SENIORALIA 2023
23 września 2023, godz. 16.00 Park na Wyspie, wstęp wolny
FMIC GRAND PRIX POLSKI 1/4 MILI 2023
Wielki Finał pełnego emocji sezonu FMIC GRAND PRIX POLSKI 1/4 MILI 2023
Kultowa już historia czterech artystów poszukujących sensu życia, teatru i sztuki jako takiej.
Kwartet Bogusława Schaeffera to inteligentny i dowcipny teatr w wyśmienitej obsadzie, gdzie bohaterowie usiłują odpowiedzieć na pytania fundamentalne. Ambitna próba znalezienia uniwersalnego i niepodważalnego ideału sztuki w miarę rozwoju spektaklu przemienia
się w nieprzewidywalną grę z widzem, pełną żartów, przekomarzania i prowokacji, w trakcie której nikt nie może się czuć bezpieczny – ani aktorzy, ani publiczność odważnie włączana do występu.
Na oczach widzów tekst wybitnego polskiego kompozytora i ledwie zarysowana sytuacja dramatyczna stają się pretekstem dla fascynujących improwizacji znakomitych aktorów, którzy zostawiają sobie duży margines na zabawę z publicznością, dzięki czemu każdy spektakl jest zupełnie inny od pozostałych!
Wybitne aktorstwo, atmosfera „półprywatności", zmienność konwencji, zaskakujące widza niespodzianki – to wszystko składa się na oryginalne i dowcipne widowisko, które co wieczór zachwyca swoją niepowtarzalnością.
Zapraszamy zarówno miłośników teatru, jak i muzyki!
Autor: Bogusław Schaeffer
Reżyseria: Mikołaj Grabowski
Obsada: Jan Frycz, Andrzej Grabowski, Mikołaj Grabowski, Bogdan Słomiński
Czas trwania: 70 min.
VI Muzyczny Południk Luterański
Bezpłatne warsztaty i rozpoczęcie misji w Lunaresie!
Zapraszamy na kolejne wydarzenie w habitacie Lunares na pilskim lotnisku, które tym razem będzie związane z otwarciem Misji ICAres 2 – M1.
W ramach spotkania zwiedzanie stacji Lunares, wystawa informacyjno-edukacyjna, roboty człekokształtne, budowa mapek nieba. Dowiecie się co jedzą astronauci, poznacie tajemnice kosmosu i nie tylko!
Wydarzenie odbędzie się 24 września 2023 roku w godzinach 9.00 - 15.00 w habitacie Lunares. Zapisy online: www.edufun.pl/LunAres
Casting: Młodzieżowy Teatr Wirtualny
25 września 2023, godz. 16.30 Casting do teatru, informacje: Ewelina Wyrzykowska, tel. 508 285 941
Klub Dialog -"Kora. Się żyje". Katarzyna Kubisiowska
"Kora. Się żyje". Katarzyna Kubisiowska: ta książka na mnie czekała - Gdy zadzwoniłam do Kamila Sipowicza, wdowca po Korze, to byłam pewna, że taka książka właśnie się pisze. To był rok 2019, Kora zmarła rok wcześniej. Ku mojemu zdziwieniu okazało się, że nie, że ta książka czeka na Katarzynę Kubisiowską - mówiła w "Poranku Dwójki" autorka biografii "Kora. Się żyje".
Biografia, jakiej jeszcze nie było?
Pisząc książkę o Korze, otrzymała dostęp do niepublikowanego archiwum artystki: fotografii, zapisków, nagrań. - To nie jest tak, że to się wszystko odbyło na pstryknięcie palców. Kamil Sipowicz przeczytał wszystkie moje książki i zgodził się, żebym napisała o Korze. To dla mnie bardzo ważne, żeby przy takiej pracy rodzina była bardzo blisko mnie, a ja jej. W rodzinie jest masa informacji ustnych, a także śladów materialnych takich jak listy, zdjęcia czy nagrania, które staną się budulcem tej opowieści - podkreślała Katarzyna Kubisiowska.
KATARZYNA KUBISIOWSKA dziennikarka i pisarka literatury faktu, działaczka opozycji demokratycznej w PRL, członkini redakcji Tygodnika Powszechnego. Zadebiutowała jako dziennikarka w 1996 na łamach tygodnika Przekrój. Publikowała teksty w miesięczniku Film, dziennikach Rzeczpospolita i Gazeta Wyborcza. W 2006 podjęła stałą pracę w redakcji Tygodnika Powszechnego, publikując tam w działach "Kultura" i "Reportaż". Opublikowała szereg książek, w tym: książki biograficzne o Jerzym Pilchu (Pilch w sensie ścisłym, 2016), Danucie Szaflarskiej (Grać, aby żyć, 2019); wywiad-rzekę z Wojciechem Mannem Głos (2020). W 2020 została laureatką Nagrody Krakowa Miasta Literatury UNESCO – realizowanej przez Krakowskie Biuro Festiwalowe. Między innymi dzięki środkom z tej nagrody ukończyła prace nad książkową biografią Jerzego Vetulaniego Piękny umysł, dzikie serce (2022).
W 2023 r. nakładem Wydawnictwa Znak ukazała się książka Kora. Się żyje, biografia Kory Sipowicz.
Casting do Teatru TAK!
26 września 2023, godz. 18.00 Casting do teatru, informacje: Ewelina Wyrzykowska, tel. 508 285 941
II Pilska Spartakiada Seniorów
Webinarium: Wspieramy przedsiębiorczość w woj. wielkopolskim – oferta pożyczek unijnych
Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich dla Wielkopolski w Pile prowadzony przez WARP Sp. z o.o. serdecznie zaprasza do wzięcia udziału w organizowanym webinarium „Wspieramy przedsiębiorczość w woj. wielkopolskim – oferta pożyczek unijnych”, które odbędzie się w dniu 27.09.2023 r. w godzinach 11:00-11:45 na platformie online Zoom.
Celem webinarium będzie wskazanie możliwości pozyskania środków w postaci pożyczki unijnej na rozpoczęcie oraz rozwój prowadzonej działalności gospodarczej.
Webinarium skierowane jest do wszystkich zainteresowanych osób zarówno osób fizycznych oraz przedsiębiorców z sektora mikro, małe, średnie firmy. Przedstawiona zostanie również oferta Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich dla Wielkopolski w Pile.
Potrzebujesz środków na rozwój?
Planujesz inwestycje?
Osoby zainteresowane udziałem proszone są o przesłanie formularza zgłoszeniowego do poniedziałku, 25 września 2023 roku do godziny 12:00. W odpowiedzi otrzymają Państwo link do spotkania online.
Prowadzący: Konsultant Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich dla Wielkopolski w Pile.
Organizator: Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich dla Wielkopolski w Pile prowadzony przez WARP Sp. z o.o. ul. Grunwaldzka 2, 64-920 Piła tel. 61 65 06 233, 61 65 06 235 e-mail: infoUE-pila@warp.org.pl
Źródło zdjęcia w sliderze: Pixabay
WDK w RCK - Vermeer. Blisko mistrza
WDK w RCK
Vermeer. Blisko mistrza
28 września 2023, godz. 18.00
bilet: 20 zł
(Close to Vermeer) dokumentalny, Holandia (79 min.)
reż. Suzanne Raes
Bohaterem tego fascynującego dokumentu jest człowiek, który potrafił stworzyć wszechświat w rogu pokoju i jak nikt umiał uchwycić i uwiecznić ulotne, intymne chwile - Johannes Vermeer, jeden z największych malarzy w historii. Zgodnie z obietnicą w tytule, „Blisko mistrza" zdejmuje słynne dzieła ze ścian, wyjmuje z ram i zabiera do laboratorium, by ukazać nam w zbliżeniu oszałamiające detale – na przykład „Dziewczyny z perłą" - i odsłonić ukryte pod farbą warstwy. Twórcy pozwalają nam tez zajrzeć za kulisy najgłośniejszej wystawy tego roku, na której amsterdamskie Rijksmuseum zgromadziło większość z istniejących 35 obrazów genialnego Holendra.
Weekend Seniora z kulturą
Muzeum Kultury Ludowej w Osieku nad Notecią bierze udział w ogólnopolskiej akcj "Weekend Seniora z kulturą", zainicjowanej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, której cel stanowi zachęcenie seniorów do aktywnego uczestnictwa w życiu kulturalnym.
W związku z powyższym w dniach 29 września - 1 październia br. wstęp do Muzeum Kultury Ludowej w Osieku nad Notecią będzie bezpłatny dla osób powyżej 60 roku życia.
W podanym terminie seniorzy będą mogli bezpłatnie zwiedzić obiekty budownictwa ludowego położone na terenie skansenu w towarzystwie przewodnika. Wyjście nastąpi o godzinie 11:00.
Od piątku do niedzieli będą odbywały się warsztaty:
Piątek, 29 września 2023 | godz. 11:00
Warsztaty komponowania obrazków zielnych + prelekcja: Rośliny zielarskie w obrzędowości rodzinnej i dorocznej na Krajnie i Pałukach + zwiedzanie skansenu z przewodnikiem + kawa, herbata oraz słodki poczęstunek.
Sobota, 30 września 2023 | godz. 11:00
Warsztaty zielarskie: wyrób mieszanki ziołowej i mazidła ziołowego + prelekcja: Rośliny zielarskie w obrzędowości rodzinnej i dorocznej na Krajnie i Pałukach + zwiedzanie skansenu z przewodnikiem + kawa, herbata oraz słodki poczęstunek.
Niedziela, 1 października 2023 | godz. 11:00
Warsztaty wyrobu kremów pielęgnacyjnych + prelekcja: Higiena na wsi i sposoby dbania o urodę w XIX i XX w. + zwiedzanie skansenu z przewodnikiem + kawa, herbata oraz słodki poczęstunek.
Koszt uczestnictwa w warsztatach – 15 zł od seniora
Na warsztaty oraz bezpłatne zwiedzanie skansenu z przewodnikiem obowiązują wcześniejsze zapisy pod numerem telefonu 67 286 60 90 w godzinach 7:00-15:00 od poniedziałku do piątku.
Kontakt: Muzeum Kultury Ludowej w Osieku nad Notecią – oddział Muzeum Okręgowego w Pile ul. Dworcowa 12 89-333 Osiek nad Notecią Tel.: 67 286 60 90 E-mail: skansen@muzeum.pila.pl Strona: www.muzeum.pila.pl
Patryk Zakrocki - Manufaktura dźwięków innych
29 - 09 - 2023
DO GÓRY
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies klikając przycisk Ustawienia. Aby dowiedzieć się więcej zachęcamy do zapoznania się z Polityką Cookies oraz Polityką Prywatności.