Komunikat Powiatowego Lekarza Weterynarii
Powiatowy Lekarz Weterynarii w Pile uprzejmie informuje, że w okresie ostatniego miesiąca wykryto i potwierdzono ogniska afrykańskiego pomoru świń w Wielkopolsce w miejscowościach Potrzanowo ( powiat wągrowiecki), Tłukawy ( powiat obornicki), Budziska ( powiat czarnkowsko-trzcianecki), Ujazd ( powiat gnieźnieński), Długa Goślina( powiat poznański). Każdego dnia pojawiają się informacje o kolejnych podejrzeniach. Ostatnie ogniska znajdują się już w odległości niecałych 20 km od gminy Ujście.
Powiatowy Lekarz Weterynarii w Pile przypomina wszystkim hodowcom trzody chlewnej o wzmożeniu podjętych gospodarstwie działań bioasekuracyjnych, a w szczególności:
- 1) bezwzględnym zakazie wpuszczania do budynków gospodarskich osób postronnych,
- 2) nie wpuszczaniu na teren gospodarstwa pojazdów dowożących paszę lub odbierających padlinę, jeśli jest możliwość odbioru paszy lub dodatków paszowych bez konieczności wjazdu, lub dowiezienia padliny do granicy gospodarstwa.
- 3) Jeśli po świnie przyjeżdża zewnętrzny odbiorca swoim samochodem, należy pamiętać o dezynfekcji kół pojazdu, oraz sprawdzić jego czystość przed wpuszczeniem go do gospodarstwa. Jeśli jest taka możliwość w przypadku sprzedaży niewielkiej ilości zwierząt najlepiej wywieźć je swoim transportem do granicy gospodarstwa.
- 4) Zakazie sprowadzania zwierząt do dalszego chowu z obszarów objętych ograniczeniami - każdy taki zakup wymaga indywidualnej zgody Powiatowego Lekarza Weterynarii,
- 5) Obowiązku sezonowania zboża i słomy na ściółkę dla zwierząt. Zboże należy przetrzymać minimum 30 dni, a słomę minimum 90 dni i jeśli jest taka możliwość dodatkowo odkazić przed podaniem zwierzętom.
- 6) Przy wejściu do budynków powinny się znajdować obuwie i odzież do stosowania tylko w tym budynku, oraz środki dezynfekcyjne do rąk i mat. Nawet wchodząc tylko „na chwilę”, należy pamiętać o bezwzględnej zmianie obuwia.
- 7) Okna i drzwi budynków, w których znajdują się świnie, należy zabezpieczyć siatkami przed dostępem psów, kotów, ptaków i gryzoni.
- 8) W okresie żniw należy zwrócić szczególną uwagę na drogi, którymi poruszają się pojazdy w obrębie gospodarstwa po powrocie z pola oraz na konieczność czyszczenia i dezynfekcji kół pojazdów oraz obuwia roboczego, w którym poruszamy się po terenie gospodarstwa.
- 9) Należy zwracać uwagę na datę ważności stosowanych środków dezynfekcyjnych do rąk i do mat, oraz na to, by środek używany do dezynfekcji rąk wykazywał działanie wirusobójcze!
- 10) W przypadku zaobserwowania niepokojących objawów u świń, należy fakt ten zgłosić do Powiatowego Inspektoratu Weterynarii- pierwszymi objawami będą utrata apetytu i gorączka u zwierząt, co może nasuwać podejrzenie różycy z którą ASF był wielokrotnie mylony, następnie zaczynają się upadki zwierząt.
Niedopuszczenie do wystąpienia ASF na terenie powiatu pilskiego leży we wspólnym interesie zarówno rolników jak i Inspekcji Weterynaryjnej i w dużej mierze zależy od dokładności prowadzonych przez Państwa działań bioasekuracyjnych.
Na dzień dzisiejszy powiat pilski znajduje się poza obszarami objętymi ograniczeniami, jednak w przypadku dostania się całego lub części powiatu w obszary objęte ograniczeniami ( kolor niebieski, różowy, czerwony) wymagania bioasekuracyjne wzrosną ( grodzenie ferm, maty na wjazdach, strefy brudne i czyste w gospodarstwie), a kontrole będą częstsze. Dodatkowo, by sprzedać świnie poza granice powiatu konieczne będzie posiadanie zatwierdzonego przez PLW planu bezpieczeństwa biologicznego dla fermy.
Szczegółowe informacje o aktualnej sytuacji odnośnie wystąpienia nowych ognisk ASF można sprawdzić na stronie Głównego Lekarza Weterynarii pod linkiem.
Źródło: Powiatowy Lekarz Weterynarii