Aktywna tablica
W ubiegłym roku cztery pilskie szkoły podstawowe dołączyły do programu "Aktywna tablica", którego założeniem był rozwój szkolnej infrastruktury oraz kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych na lata 2020-2024. Właśnie złożyliśmy do Kuratorium Oświaty w Poznaniu sprawozdanie merytoryczno-finansowe z realizacji tego rządowego programu.
W programie brały udział:
- Szkoła Podstawowa nr 2 im. Olimpijczyków Pilskich w Pile,
- Szkoła Podstawowa nr 7 im. Adama Mickiewicza w Pile,
- Szkoła Podstawowa nr 12 z Oddziałami Integracyjnymi im. Janusza Korczaka w Pile,
- Szkoła Podstawowa nr 5 im. dzieci Polskich w Pile
W ramach projektu w szkołach zostały kupione pomoce dydaktyczne, narzędzia do terapii psychoneurologicznej dla uczniów z zaburzeniami uwagi i koncentracji, z niepełnosprawnością intelektualną oraz dla uczniów z zaburzeniami procesów uczenia się. Zakupione zostało także specjalistyczne oprogramowanie do zakupionych pomocy dydaktycznych lub narzędzi do terapii, wskazanych powyżej, wykorzystywanych w TIK (tzn. technologie informacyjno-komunikacyjne).
Wskazana grupa nauczycieli uczestniczyła w konferencjach i szkoleniach z zakresu stosowania TIK w nauczaniu. Nauczyciele uczestniczyli w międzyszkolnych sieciach współpracy nauczycieli stosujących TIK w nauczaniu. Dodatkowo wykorzystywano technologie informacyjno-komunikacyjne na zajęciach edukacyjnych prowadzonych w każdym oddziale szkoły biorącej udział w programie.
Stosowanie TIK w szkole wpłynęło pozytywnie zarówno na zaangażowanie nauczycieli w proces nauczania, jak i uczniów w proces uczenia się. Nauczyciele podnieśli swoje kompetencje zawodowe w zakresie stosowania technologi informacyjno-komunikacyjnych. Wzbogacone zostało wyposażenie szkoły w nowoczesny sprzęt multimedialny.

