106. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego
Dziś obchodzimy 106. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego, jednego z najważniejszych wydarzeń w historii naszej walki o niepodległość. To dzień, w którym oddajemy hołd bohaterom tamtych dni – zarówno tym walczącym na froncie, jak i wspierającym ich w codziennym trudzie.
Powstanie rozpoczęło się 27 grudnia 1918 roku w Poznaniu i zakończyło zwycięstwem Polaków, przyczyniając się do przyłączenia Wielkopolski do odradzającej się Rzeczypospolitej. Było to jedno z nielicznych powstań, które zakończyło się sukcesem – dzięki determinacji, solidarności i odwadze mieszkańców Wielkopolski.
W tamtym czasie Piła (Schneidemühl) znajdowała się pod zaborem pruskim i była silnie zgermanizowanym miastem, jednak Polacy z regionu pilskiego aktywnie włączyli się w walkę o odzyskanie niepodległości i przyłączenie Wielkopolski do odradzającej się Rzeczypospolitej. W samym mieście, ze względu na niemiecką przewagę liczebną i silne garnizony pruskie, nie doszło do większych działań zbrojnych. Piła pozostała pod kontrolą niemiecką do czasu ustalenia granic na mocy traktatu wersalskiego. Jednakże mieszkańcy Piły pełnili istotną rolę w organizacji wsparcia logistycznego dla walczących, w tym dostaw broni, informacji wywiadowczych i zaopatrzenia.
Oficjalne uroczystości w Pile rozpoczną się o godz. 12:00 na przed obeliskiem położonym na Placu Powstańców Wielkopolskich. Zapraszamy do uczestnictwa.
Przypominamy jednocześnie, że celem jednoczesnego upamiętnienia tej rocznicy o godz. 16.40 nadany zostanie akustyczny sygnał alarmowy (syrena) trwający 1 minutę.
fot. wmn.poznan.pl