Uchwała nr XXXVII/341/01 Rady Miejskiej w Pile z dnia 28 lutego 2001 roku.
Andrzej Śliwiński urodzony w 1926 roku, w latach 1975-1980 był pierwszym Wojewodą Pilskim i jako pierwszy wojewoda nowo utworzonego województwa bardzo sprawnie wprowadził zmiany wynikające z ustawy o podziale administracyjnym kraju.
Szczególne zasługi posiada w zakresie rozwoju Piły, jako miasta wojewódzkiego. Okres ten określany jest mianem „pilskiego przyspieszenia” i z perspektywy czasu można ocenić go jako okres bardzo dynamicznego rozwoju i przekształcenia miasta Piły. W tym czasie zrealizowano nowy układ komunikacyjny miasta, którego efektem była arteria przelotowa: al. Poznańska wraz z wiaduktem, al. Piastów, trasa złotowska i trasa gorzowska. Wybudowano wiele nowych osiedli mieszkaniowych, co przyczyniło się do prawie 50% przyrostu liczby mieszkańców.
Z inicjatywy wojewody Andrzeja Śliwińskiego powstały obiekty sportowe i turystyczne, takie jak: hotel „Rodło” (obecnie OST Gromada) i restauracja „Młyn” (obecnie Molino), centrum strzelectwa sportowego „Tarcza”, stadion miejski na 25 tysięcy widzów, nieistniejąca obecnie kryta pływalnia „Wodnik”. Powstał sztuczny zbiornik wodny Zalew Koszycki. Wybudowano przychodnię specjalistyczną i rozpoczęto budowę wojewódzkiego szpitala zespolonego. Rozpoczęto budowę i wybudowano 10 obiektów przedszkolnych. Wytyczono lokalizację pod budowę nowego kościoła na osiedlu Górnym.
W 2000 roku decyzją Prezydenta Miasta Piły Andrzej Śliwiński został wpisany do Księgi Pamiątkowej Miasta oraz otrzymał Medal Stanisława Staszica. W przeprowadzonym na przełomie 2000 i 2001 roku przez Tygodnik Nowy plebiscycie uzyskał tytuł Pilanina XX Wieku.