Logo Urzędu Miasta Piły
Powróć do: Turystyka

Murale

Turysto a może zwiedzanie miasta śladami street artu?  

Mural na ścianie budynku przedstawiający dziewczynkę, która trzyma nad głową parasolkę. Z kieszeni wystaje jeden szczur, na ramieniu siedzi drugi.Przy okazji spaceru ulicami Piły warto poszukiwać kolorowych ścian. Podróż szlakiem ulicznej sztuki to okazja do patrzenia na świat okiem lokalnych artystów. Barwne, fantazyjne murale cieszą oko i uatrakcyjniają pilski krajobraz. To sztuka zaangażowana społecznie – z prostymi alegoriami i dosadną ekspresją wyrazu. Ile murali znajdziecie w Pile? Nie wiadomo, spróbujcie policzyć sami. Co roku przestrzeń miejska zostaje wzbogacona o kolejne murale różnych artystów. Głównie jednak autorstwa Agnieszki Różańskiej (Rose, Roza Maluje) i Łukasza Towalewskiego (Titos, Tee Tos), działających wspólnie jako Sawcity. 

To ten duet można określić mianem flagowych artystów ulicznych w Pile. Murale są zarówno wyrazem wizji artystycznych, jak i sposobem upamiętnienia, a także mają wartości historyczne oraz edukacyjne   – powstają często przy okazji  wydarzeń czy jubileuszy. Murale są częścią większego, spójnego planu ubogacania przestrzeni publicznej. Wpływają na estetykę i atrakcyjność Piły. 

Tak było w przypadku muralu „nauka jest kobietą”, który powstał w 2017 roku na skrzyżowaniu ulic Bydgoskiej i Okólnej z okazji juwenaliów czy muralu przy Zespole Szkół Technicznych, który powstał z okazji 70-lecia ZST i przedstawia Józefa Hipolita Cegielskiego, patrona szkoły a także z rybołowem w roli głównej przy ulicy Towarowej, który jest artystyczną realizacją idei projektu rozwojowego Lasów Państwowych „Ochrona rybołowa Pandion haliaetus na wybranych obszarach SPA Natura 2000 w Polsce”. Ma on wpłynąć na wzrost świadomości społecznej na temat ochrony gatunkowej rybołowa. Niektórzy przedsiębiorcy czy organizatorzy imprez wykorzystują graffiti jako formę reklamy, charakterystycznego obrazu, który przyciągnie uwagę pilan i wszystkich odwiedzających miasto.

Przy alei Niepodległości powstał także mural, który ma być  uhonorowaniem trudnej i często niedocenianej pracy komunalników, którzy na co dzień dbają o czystość w mieście. Autorami jest grupa trzech absolwentów Akademii Sztuk Pięknych. Mural przedstawia drzewo, na którym można dostrzec elementy podkreślające związek z Piłą i jej mieszkańcami, m.in. fontanna, jeleń z herbu miasta, śmieciarkę, kajak czy rower. Zakładamy, że to nie ostatni mural z ekologicznym przekazem, który pojawi się w naszym zielonym mieście.

Warto wspomnieć także o nieistniejącym już muralu dziewczyny z parasolką i szczurami. Swego czasu zdobił ścianę jednego z budynków w centrum miasta. Z powodu wykonywanej tam termomodernizacji został zakryty, zdążył jednak zostać uwieczniony na nie jednej fotografii.