Logo Urzędu Miasta Piły

Pielęgnowanie pamięci o uczestnikach misji pokojowych ONZ związanych z Piłą i regionem

Dziś, dokładnie w 22. rocznicę powstania Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ Koło nr 24 w Pile, członkowie pilskiego Koła spotkali się z Przewodniczącą Rady Miasta Marią Kubicą oraz prezydentem Piotrem Głowskim. Spotkanie związane było z realizowanym przez Stowarzyszenie projektem.   

3 mężczyzn i kobieta stoją , w tle flagi

Od początku istnienia Koło aktywnie włącza się w życie lokalnej społeczności m.in. biorąc udział w uroczystościach państwowych, czy spotkaniach z mieszkańcami. Aktualnie, dzięki wsparciu Gminy Piła, członkowie Stowarzyszenia realizują projekt: 

Pielęgnowanie pamięci o uczestnikach misji pokojowych ONZ związanych z Piłą i regionem.
 
W ramach tego projektu, 31 marca, o godzinie 14:00 w sali miejskiej przy ul. Dąbrowskiego 8, odbędzie się spotkanie z przedstawicielami Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa,  którego tematem będzie „Udział Żołnierzy Polskich w wojskowych misjach zagranicznych”.

 na dole pasek z 3 logotypami, 2 koła - w jednym zdjęcie błękitnych hełmów, w 2 kółku żołnierze trzymający flagę ONZ i Polski, napis: spotkanie z przedstawicielami Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa, „Udział żołnierzy polskich w wojskowych misjach zagranicznych”. Spotkanie odbędzie się 31 marca o godzinie 14:00  w Centrum Konferencyjnym  przy ul. Dąbrowskiego 8

 

Stowarzyszenie Kombatantów Misji Pokojowych ONZ z siedzibą w Warszawie funkcjonuje od maja 1999 r. Do chwili obecnej powstały 32 koła, które działają na terenie całego kraju. Koło nr 24 w Pile powołano w dniu 22 marca 2000 roku.

Do Koła przyjmowano wszystkich żołnierzy, jak i pracowników cywilnych, którzy mieli możliwość służby/pracy w różnego rodzaju misjach obserwacyjnych ONZ, a także w Polskich Kontyngentach Wojskowych ONZ. Później uprawnionymi do wstępowania do Stowarzyszenia, a tym samym do Koła, stali się żołnierze służący w Polskich Kontyngentach Wojskowych Misji Stabilizacyjnych (Irak, Afganistan).

4 mężczyzn trzyma materiał, na którym znajduje się logo organizacji. W tle gogo miasta i flagi

Aktualnie Koło liczy 50 członków. Prezesami Koła byli:

Ppłk Jan Bekierski (jeden z „ojców założycieli” Koła), ppłk Jan Bałon (także jeden z założycieli). Trzecim i aktualnym jest st. kpr. rez. Tadeusz Daukszewicz.

Członkowie Koła 24 służyli w misjach od 1953 roku. Pierwszym był nieżyjący płk Franciszek Leszczyszyn – Międzynarodowa Komisja Nadzoru i Kontroli w Indochinach (ICSC).

Na następne misje trzeba było czekać do lat 70. XX wieku. Członkowie Koła 24 brali udział w następujących misjach:

UNEF II – Egipt
UNDOF – Syria
UNTAC – Kambodża
UNIFIL – Liban
UNMBIH – Bośnia i Hercegowina
MINURSO – Sahara Zachodnia
UNIKOM – Irak i Kuwejt
PKW Irak
PKW Afganistan

 

 

 

 

powrót do kategorii
Poprzedni Następny

Pozostałe
aktualności