Logo Urzędu Miasta Piły

Modernizacja ul. 14 Lutego. Powrót komunikacji miejskiej

Drugi etap modernizacji ul. 14 Lutego, ze skrzyżowaniami z ul. Teatralną i ul. Zygmunta Starego, jest kolejnym elementem przebudowy centrum Piły poprawiającym układ komunikacyjny, podnoszący bezpieczeństwo i jakość życia pilan. Dzięki zakupowi autobusów elektrycznych, po zakończeniu inwestycji, na ulice 11 Listopada i 14 Lutego, przywrócone zostaną kursy komunikacji miejskiej.  Przedsięwzięcie jest zgodne z zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta.


Ulica 14 Lutego jest jedną z najstarszych ulic w mieście. Z powodu ogromnych zniszczeń wojennych Piły (ok.80% miasta), do dzisiaj nie odtworzono miejsc pełniących funkcje centralne w strukturze urbanistycznej miasta.  Kontynuacja przebudowy ulicy jest więc elementem polityki tworzenia nowego centrum Piły. Dodatkowo ulice 14 Lutego, 11 Listopada i plac Konstytucji 3 Maja, tworzą przestrzeń publiczną, która wykorzystywana jest, jako miejsce wydarzeń ogólnomiejskich, integrujących mieszkańców miasta.  

Zakres inwestycji:
- usunięcie podziemnych kolizji;
- odwodnienie z retencjonowaniem wód opadowych;
- przebudowa jezdni z nawierzchni asfaltowej na kamienną kostkę, z wykorzystaniem odzyskanych przedwojennych materiałów;
- przebudowa sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu z ul. Zygmunta Starego;
- budowa chodników z płyt betonowych;
- mała architektura;
- wymiana oświetlenia ulicznego na energooszczędne;
- montaż kilkunastu słupów przeznaczonych do okazjonalnego montażu iluminacji świetlnych przy ul. 14 Lutego i na dojeździe do pl. Konstytucji 3 Maja
- nasadzenia zieleni.

Podczas inwestycji szczególną wagę przykładać się będzie do likwidacji barier architektonicznych, zastosowania specjalnych rozwiązań dla osób niepełnosprawnych, w tym niewidomych, niedowidzących i niesłyszących, z problemami ruchowymi. Przestrzeń będzie przyjazna m.in. dla dzieci i osób starszych. Ujednolicenie wysokości płaszczyzn jezdni i chodników poprawi jakość poruszania się osób z niepełnosprawnościami. Realizacja projektu posłuży poprawie efektywności energetycznej, funkcjonalności i dostępności komunikacji publicznej w ujęciu miejskim i ponadlokalnym.

Celem projektu, realizowanego w trybie zaprojektuj i wybuduj, jest też zwiększenie mobilności mieszkańców, a także obniżenie poziomu emisji zanieczyszczeń komunikacyjnych.

Przewidywany termin zakończenia inwestycji: 30 sierpnia 2024 roku.
Przewidywana wartość inwestycji: 3 200 000 zł.
Deklarowana kwota udziału własnego 700 000 zł.
Kwota dofinansowania z Programu Inwestycji Strategicznych: 2 500 000

 

Piotr Gadzinowski

Źródło: Wydział Rozwoju i Funduszy Europejskich

powrót do kategorii
Poprzedni Następny

Pozostałe
aktualności