8 marca, godz. 17.00
Biuro Wystaw Artystycznych w Pile, ul. Okrzei 9/2
9 marca 2025, godz. 18.00
bilet: od 90 zł
Regionalne Centrum Kultury w Pile, plac Staszica
Miała zostać zawodową siatkarką, ale po 11 latach treningów, kiedy nie szło jej już najlepiej, zrezygnowała i została historykiem. Nie lubi wielkich miast i tłumów. Mówi, że gdyby nie śpiewała, pisałaby teksty reklamowe albo powieści science-fiction. Jest ufna, cierpi na niezdecydowanie, a w smutku czuje się najbezpieczniej.
Pierwszy album wydała w 2022 roku. Za "Tu była" otrzymała dwa Fryderyki (w kategorii Album Roku Indie Pop i Debiut Roku). Sukces debiutanckiego krążka przyniósł intensywny czas w trasie koncertowej i nowy materiał. Wiosną tego roku Daria Ze Śląska wydała płytę "Na Południu bez zmian", równie emocjonalną, choć brudniejszą, bardziej hiphopową w swojej formie, kontynuację debiutu. Po premierowym, wyprzedanym koncercie w warszawskim klubie Niebo i występach na festiwalach (Open’er, Nowa Muzyka, Męskie Granie), wraca jesienią na kilkanaście klubowych koncertów w całej Polsce.
"To płyta dojrzała i świadoma, taka, która nic nie musi nikomu udowadniać." / wyborcza.pl
"Album Na południu bez zmian Darii ze Śląska, kontynuuje liryczną podróż artystki rozpoczętą na jej debiutanckim albumie "Tu była". Daria ponownie zachwyca przenikliwością i zmysłem obserwacji, co pozwala jej wnikliwie badać codzienność i relacje międzyludzkie. Druga płyta artystki to fascynujący mariaż elegancji z brudem, gdzie popowe brzmienia przenikają się z klasycznymi i hip-hopowymi, tworząc unikalną muzyczną podróż." / flowpop.pl
"Daria to dziewczyna, która wychodzi na scenę w czapce z daszkiem i marynarce zestawionej ze sportowymi spodniami i oczarowuje klimatem.
Niby niepozornie, a jednak…" / Republika Kobiet
"Bez zmian pozostaje przenikliwość i zmysł obserwacji w tekstach, w których Daria rozkłada na czynniki pierwsze związkową codzienność oraz życiowe wzloty i upadki, nie oszczędzając przede wszystkim siebie." / muzykoholicy.com
WDK w RCK
13 marca 2025, godz. 18.00
bilet: 20 zł
Regionalne Centrum Kultury, plac Staszica
16 marca 2025, godz. 19.00
bilet: 80 zł
Regionalne Centrum Kultury, plac Staszica
"Piosenka musi posiadać tekst" – trafnie zauważyła swego czasu Kasia Nosowska. A skoro musi, to niech ma jak najlepszy. Bob Dylan, urodzony w 1941 roku w Minnesocie, pierwszy jednoosobowo wprowadził tę zasadę w życie. Jeżeli komuś w muzyce popowej i rockowej zawdzięczamy tzw. piosenkę z tekstem, to właśnie jemu. Przed nim słowa w piosence służyły jako podpórka melodii. Bywały ładne, ekscytujące, wpadające w ucho. Dopiero Dylan sprawił, że mogą być mądre i ważne.
Bob Dylan to jedyny w dziejach laureat Grammy, Polar Music Prize, Oscara, Pulitzera i literackiego Nobla.
To ojciec-założyciel współczesnej piosenki z ważkim tekstem. Wciąż za mało znany w Polsce.
Boba Dylana po polsku śpiewano wielokrotnie. Mieli bądź mają go w swoim repertuarze Maryla Rodowicz, Martyna Jakubowicz, Piotr Krupa, Krzysztof Krawczyk, Tomek Lipiński, Muniek Staszczyk. Ale nikt dotąd nie przypuścił na to niezwykłe terytorium ataku zmasowanego. Ataku, który pokazałby polskim słuchaczom Boba Dylana jako twórcę nieustannie aktywnego przez ponad pół wieku; twórcę o wielu obliczach, odsłonach i nastrojach; twórcę osobnego, niepodobnego do innych, stawiającego słuchaczom wyzwania i idącego zawsze własną drogą.
Zespół dylan.pl stara się tę lukę wypełnić.
"Północ minęła, a dla mnie zaczyna się dzień"
Bob Dylan po polsku – piosenki dla dorosłych
Bob Dylan – ojciec-założyciel światowej piosenki literackiej. Człowiek-zagadka, człowiek-legenda, od ponad pół wieku tworzący piosenki na niebotycznym poziomie poetyckim. Literacki Nobel 2016. Dziś przemawia polskimi słowami Filipa Łobodzińskiego – w nowych, najczęściej pierwszych przekładach.
Ale piosenki to nie tylko słowa, choć one liczą się tu jak mało kiedy. Zespół dylan.pl to akustyczny kwintet w którego składzie są m.in. muzycy zespołu Urszuli i Zespołu Reprezentacyjnego. dylan.pl podchodzi do Boba Dylana z szacunkiem, ale nie na kolanach. Oferuje własne aranżacje – często w duchu podwórkowym, z ukłonem w stronę amerykańskiej tradycji muzycznej.
dylan.pl to pionierska propozycja na polskiej scenie. Pierwszy tak kompleksowy portret Boba Dylana po polsku. Piosenki, które budzą emocje i dyskusje. To nowe odczytanie Dylana-poety i nowe spojrzenie na jednego z najważniejszych muzyków współczesności.
Płyta zespołu dylan.pl Niepotrzebna pogodynka, żeby znać kierunek wiatru, nagrana z udziałem znakomitych gości (m.in. Maria Sadowska, Muniek Staszczyk, Tadeusz Woźniak, Pablopavo, Organek, Martyna Jakubowicz), ukazała się na rynku 17 marca 2017 r. Jej producentem był Jacek Wąsowski (Elektryczne Gitary), rozchwytywany producent i były gitarzysta solowy zespołu dylan.pl.
Pomysłodawcą i założycielem zespołu dylan.pl jest Filip Łobodziński. W dzieciństwie aktor, a później przez lata ceniony dziennikarz radiowy, prasowy i telewizyjny. Ma duże doświadczenie w wystąpieniach publicznych i chętnie dzieli się swoimi doświadczeniami i obserwacjami dotyczącymi tej ważnej sfery kultury.
18 marca 2025, godz. 18.00
wstęp wolny
Regionalne Centrum Kultury, plac Staszica
19 marca 2025, godz. 18.00
bilet: 10 zł
Regionalne Centrum Kultury, plac Staszica
NAJLEPSZE NIEZALEŻNE KRÓTKIE FILMY ŚWIATA 2024
Pokaz filmów nagrodzonych
BROKEN WINGS
najlepsza fabuła
USA, reż. María Laura Marín, Daniel Stearns (14 min.)
Piotr podejmuje jedną z najtrudniejszych decyzji w swoim życiu, zagrażając integralności swojej i rodziny. Amanda, jego żona, musi stawić czoła niewyobrażalnemu wyzwaniu, aby go uratować.
RUN
najlepsza reżyseria
Włochy, reż. Filippo Lupini (20 min.)
Pewnego dnia w domu Miny pojawia się pewna tajemnicza rodzina, Steno wraz z córkami bliźniaczkami. Okazuje się, że trafili oni tam przez pomyłkę. Nie bez pewnych trudności - w końcu udaje się pozbyć tej dziwnej rodziny. Ale jak się okazuje jej spotkanie z dziwną rodziną jest dalekie od zakończenia. Pewnej nocy wydarzy się coś strasznego, co połączy Steno, bliźniaki i Minę, a co za tym idzie, powróci ona ze swojej przeszłości, by prześladować damę, zmuszając ją do zmierzenia się z własnymi duchami.
SHEEP
najlepszy scenariusz
Iran, reż. Mehrdad Kabiri (15 min.)
Amir jest uczniem, który został upokorzony przez administratora szkoły z powodu sytuacji, w której się znalazł. Ten incydent prowadzi do jego transformacji…
THE SILENCE OF THE SHEPHERD
najlepszy montaż
Tunezja, reż. Trabelsi Marwen (15 min.)
Film jest społecznym portretem psychologicznego i socjologicznego charakteru Tunezyjczyków, który objawia się za pomocą noży w mieście Nabeul. Film skupia się na nożu jako zaadaptowanym narzędziu rytuału religijnego, ale ten rytuał-narzędzie można wykoleić z jego pierwotnej funkcji uboju owiec, aby przyjąć inną funkcję dla fanatycznych ekstremistów, polegającą na zarzynaniu pasterza!
MINE
najlepsza aktorka
Polska, reż. Kaja Sajdak (17 min.)
70-letnia, bogata Polka, Elżbieta, odmawia pomocy swojej ukraińskiej gospodyni, Oksanie. Kiedy w wyniku ich konfliktu Oksana odchodzi nocą bez słowa, Elżbieta wyrusza w podróż, aby ją odnaleźć. Wyprawa ujawnia losy ukraińskich uchodźców wojennych, którzy przybyli do Polski.
HI GRANDPA
najlepszy aktor
Polska, reż. Aleksander Pakulski (13 min.)
Młoda pielęgniarka domowa zmaga się między opieką nad niepełnosprawnym starszym pacjentem a umierającym dziadkiem. Choć nie ma zbyt wiele czasu, stara się spełnić ostatnie życzenie dziadka, którym jest nauczenie się gry na harmonijce jego ulubionej piosenki, zanim zamknie oczy na zawsze.
STREETWORKER
najlepszy dokument
Polska, reż. Damian Piasecki (17 min.)
Rzeczywistość ludzi dotkniętych kryzysem bezdomności widziana oczami Huberta. Streetworker stara się pomóc im wyjść z kryzysu, choć sami często nie widzą wyjścia ze swojej trudnej sytuacji. Hubert pomaga im uwierzyć w siebie i daje im nadzieję na lepsze jutro. Dzięki jego wsparciu i determinacji osoby dotknięte bezdomnością zaczynają odzyskiwać nadzieję i walczyć o lepsze życie. Film przypomina o potrzebie wspierania osób w trudnych sytuacjach i o tym, jak ważne jest dawanie im nadziei.
HEART HUG
najlepsza animacja
Ukraina, reż. Rimma Gefen, Nika Zhukova (9 min.)
Heart Hug to głęboko poruszający film, który bada wpływ rosyjskiej inwazji na Ukrainę przez pryzmat uroczego duetu. Film oparty jest na prawdziwej historii o sile więzi międzyludzkiej i pięknej więzi pomiędzy starszą kobietą o imieniu Lilia i jej wiernym towarzyszem, Maxem, dużym pomarańczowym psem. Film to opowieść o miłości, stracie i odporności, przypominająca nam, że nawet w najciemniejszych czasach więzi, które tworzymy, są naszą mocną stroną.
ILSE
najlepsza scenografia
Niemcy, reż. Claudia Engl, Judith Hoersch (19 min.)
Rok 1945 w niemieckim szpitalu wojennym. Tylko jeden dzień, zanim pielęgniarka Ilse otrzyma pozwolenie na rozpoczęcie długo oczekiwanego urlopu w domu. Ilse to film oparty na prawdziwej historii, który pokazuje, jak blisko siebie w życiu może być radość i cierpienie. Przypomina nam, jak ważne są przyjaźń i rodzina i jak kobiety przeżywały II wojnę światową. To bohaterska podróż silnej kobiety i opowieść o instynkcie przetrwania naszych babć.
DEMONS FROM AFAR
najlepsze zdjęcia
Etiopia, reż. Tomasso Magnano (13 min.)
Z daleka demony są złe, ale jeśli się zbliżysz, wszystko się zmienia. Podróż między dwoma wymiarami oczami kobiet, które każdego dnia walczą o ochronę naszych przodków.
PIERWSZY TANIEC W CHMURACH
najlepszy film polski
Polska, reż. Michał Mieszczyk (24 min.)
Szukając odkupienia, Patryk postanawia zostać głową rodziny.
WDK w RCK
20 marca 2025, godz. 18.00
bilet: 20 zł
Regionalne Centrum Kultury, plac Staszica
13 nominacji do OSCARA, 4 x ZŁOTY GLOB, MFF w Cannes: Nagroda Jury dla Najlepszego filmu, ZŁOTA PALMA dla Najlepszej aktorki, 3 x CRITIC'S CHOICE AWARD, 2 x SATELITY, Europejska Akademia Filmowa: Najlepszy europejski film roku, Najlepszy europejski reżyser, Najlepszy europejski montażysta, Najlepszy europejski scenarzysta, GOYA - Najlepszy film europejski, Camerimage - Najlepszy operator, MFF w Toronto - Nagroda Publiczności…
dramat, musical, thriller, Francja, USA, Meksyk (130 min.)
reż. Jacques Audiard
wyst.: Zoe Saldana, Karla Sofia Gascon, Selena Gomez, Adriana Paz
Niedoceniana prawniczka Rita otrzymuje propozycję nie do odrzucenia. Zleceniodawcą jest narkotykowy baron Manitas, dla którego ma zorganizować formalności związane ze zmianą płci. Bohaterka przyjmuje ofertę i znakomicie radzi sobie z realizacją zadania, w trakcie którego spotyka na swojej drodze tytułową Emilię Pérez. Kobieta jest całkowitym przeciwieństwem Manitasa. To pełna empatii, charyzmatyczna filantropka walcząca o Meksyk bez przemocy. Czy jednak da się wymazać krwawą przeszłość?
Buntowniczy Jacques Audiard zaprasza na bezkompromisowy i nieprzewidywalny film, który wymyka się wszelkim ramom gatunkowym.